ZANIM ZAADOPTUJESZ!

Zanim zdecydujesz się przyjąć pod swój dach nowego czworonożnego domownika przemyśl to – pamiętaj, że bierzesz na siebie odpowiedzialność za żywą istotę, która czuje, kocha, cierpi i tęskni. Jest to odpowiedzialność na wiele lat a nie tymczasowy kaprys. Pies nie jest rzeczą, a schroniska to nie hipermarkety, w których się wybiera, co się komu bardziej podoba. Psy w schroniskach to psy w potrzebie, skrzywdzone, nieraz okrutnie potraktowane przez człowieka, wymagające specjalnej troski i opieki, czasami chore i potrzebujące leczenia. Pamiętaj decyzja o zaadoptowaniu psa powinna być podjęta wspólnie przez całą rodzinę.

 1. Krok pierwszy: DECYZJA

Odpowiedz sobie na kilka zagadnień:

 • czy wszyscy członkowie rodziny zgadzają się na przyjęcie do domu zwierzaka i są w stanie wziąć na siebie współodpowiedzialność za niego;
 • czy jesteś w stanie zapewnić mu codzienne wyżywienie oraz świeżą wodę;
 • jeżeli nie masz ogrodu, to czy Ty lub członkowie twojej rodziny znajdziecie ochotę i czas na spacery z psem przynajmniej trzy razy dziennie, niezależnie od pogody;
 • jeżeli pies ma pilnować Twojego domu, to czy jesteś w stanie zaopatrzyć go w wygodną, ciepłą budę, ogrodzony kojec i stały dostęp do wody i karmy;
 • czy zapewnisz PSU/KOTU regularne szczepienia, oraz w razie choroby opiekę weterynaryjną;
 • czy wiesz, komu oddasz psa/kota pod opiekę w czasie twoich wyjazdów, jeżeli zwierzę nie będzie mogło jechać z Tobą;
 • czy Ty lub członkowie Twojej rodziny znajdziecie czas na pielęgnację i wspólną zabawę;
 • czy możesz zabezpieczyć psa/kota przed niepotrzebnym rozmnażaniem;

Pies/kot może żyć kilkanaście lat, przez cały ten czas potrzebuje Twojej opieki, pomocy i cierpliwości!

Jednak w zamian za to nigdzie na świecie nie znajdziesz przyjaźni, wdzięczności i oddania równie wielkiego, jak to, które potrafi okazać przygarnięty ze schroniska pies czy kot.

Jeżeli na powyższe zagadnienia jesteś w stanie odpowiedzieć twierdząco, a Twoja chęć przygarnięcia psa podyktowana jest potrzebą serca – powitamy Cię serdecznie w schronisku i z radością oddamy pod twoją opiekę jednego z naszych podopiecznych.

 1. Krok drugi: WYBÓR

Zanim przyjdziesz po swojego nowego przyjaciela zastanów się jaki ma on być. Jeżeli nie jesteś pewien jaki piesek pasuje do Ciebie możesz poprosić o pomoc w wyborze pracowników schroniska, lub umówić się z doświadczonymi wolontariuszami, którzy przed odwiedzinami w  schronisku chętnie spotkają się z Tobą i pomogą Ci dokonać wyboru.

 1. Krok trzeci: ADOPCJA

Nadszedł ten wielki dzień, kiedy zabierzesz ze sobą do domu nowego członka rodziny. Musisz być na to dobrze przygotowany. Pamiętaj, że Ty może będziesz trochę zdenerwowany, ale dla psa/kota to będzie nie tylko wielka radość, ale i ogromny stres. Zanim pojedziesz do schroniska przygotuj w domu miejsce dla Twojego nowego przyjaciela – legowisko, na którym będzie spał, oraz miskę z wodą w dogodnym dla Ciebie i zwierzaka miejscu. Jeżeli pies będzie mieszkał w budzie, pamiętaj, aby w kojcu była miska z wodą. Jadąc do schroniska zabierz ze sobą potrzebne rzeczy tj. smycz i obrożę w przypadku adopcji psa  lub transporter w przypadku adopcji kota. Zarezerwuj sobie przynajmniej 2  godziny czasu, aby można było spokojnie wybrać zwierzaka, załatwić formalności i mieć chwilkę czasu na pierwsze zapoznanie. Pracownik schroniska oprowadzi Cię po terenie, pokaże psy/koty  i odpowie na pytania dotyczące tych, które Cię interesują.

Zabranie wybranego zwierzaka do domu jest poprzedzone spisaniem umowy adopcyjnej. Przeczytaj ją koniecznie przed podpisaniem.

 1. Krok czwarty: NARESZCIE W DOMU

Pierwsze chwile a nawet godziny w nowym domu są dla Ciebie i dla psa/kota bardzo ważne. Zwierzak może się różnie zachowywać, pamiętaj, że jest teraz w ogromnym stresie. Z nerwów może załatwić się na dywanie, pogryźć ulubione kapcie, ale także schować się w kącie ze strachu. Nie wiesz w końcu, jakie miał doświadczenia i przejścia w przeszłości.

Jeżeli zaadoptowałeś szczeniaka sprawa może wyglądać trochę inaczej. Malec będzie Cię potrzebował, nie zostawiaj go samego na pierwszą noc, niech śpi przy Tobie. Nie zostawiaj szczeniaka od razu w kojcu, to przecież jeszcze „dziecko”.

Pamiętaj!

Jeżeli z jakichkolwiek względów uznasz że nie jesteś w stanie dalej zajmować się zaadoptowanym psem lub kotem nie porzucaj go! Skontaktuj się ze schroniskiem, pomożemy ci znaleźć nowych opiekunów dla psa/kota, umieścimy zdjęcia z ogłoszeniem na portalach internetowych, w gazecie. Postaraj się aby zwierzak nie musiał wracać do schroniska, jeśli jednak nie masz innego wyjścia to lepsze to niż pozostawienie go na pastwę losu!